کاربرد سیلیس در ساخت شیشه

شیشه سازی : شن سیلیس جزء اصلی انواع شیشه های استاندارد و با کیفیت ویژه میباشد. این شن میزان مورد نیاز SiO2 برای تشکیل شیشه را فراهم میکند و خلوص شیمیایی آن تعیین کننده رنگ، شفافیت و استحکام است. شن صنعتی جهت تولید شیشه مسطح برای کاربردهای ساختمانی، وسایل نقلیه، شیشه ظرف برای غذاها و نوشیدنی ها استفاده میشود. سیلیس در حالت پودری در تولید عایق فایبر گلاس و الیاف شیشه ای تقویت شده کاربرد دارد. کاربردهای شیشه با کیفیت ویژه (تخصصی) شامل لوله های تست و دیگر ابزار علمی، لامپ های نئون و فلوئورسنت (مهتابی)، مانیتورهای CRT در تلویزیون و کامپیوتر میباشد.
دسته بندی شن سیلیس برای شیشه سازی :
صنعت شیشه مشخصه های استاندارد مختلفی برای شن سیلیس مورد استغاده در 7 نوع مختلف شیشه، تعریف کرده است. مشخصه ها برای این دسته بندی در BS2975 (استاندارد انگلیس- متدهای استاندارد انگلیس برای نمونه برداری و تحلیل شن شیشه سازی) تعیین شده اند.
 
نوع شیشه درجه بندی
شیشه های عینک A
لوازم میز و شیشه بلورین سربی B
شیشه بوروسیلیکات C
ظرف بی رنگ یا زلال D
شیشه مسطح زلال E
ظرف رنگی F
الیاف شیشه ای G
BS2975 مشخصه های فیزیکی و شیمیایی برای هر کدام از درجه های شن سیلیس را با جزئیات ارائه میدهد. بعضی ازاین پارامترهای خاص عبارتند از :
•    حداکثر میزان سیلیس
•    حداکثر میزان آلومینیم، آهن، کروم، مس، کبالت، نیکل و وانادیوم
•    حداکثر میزان ماده قلیایی
•    بیشترین اتلاف در حالت گرم شدن
•    پراکندگی اندازه ذرات

گروه صنعتی برادران معصومی حرف اول در صنعت سیلیس در خاورمیانه. این گروه به عنوان یکی از برترین تولید کنندگان و عرضه کنندگان سیلیس در کشور به حساب می آید.