آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
معرفی سقف یوبوت – وبسایت مهندسی سیلیس

معرفی سقف یوبوت

با سلام. با یک پست دیگر از معرفی سقف یوبوت در خدمتش ما دوستان هستیم.

دال‌های مجوف دوپوش یوبوت از ترکیب میلگرد، بتن و قالب‌های مکعبی (یوبوت) یا قالب‌های کروی (کوبیاکس) پلی پروپیلن ساخته شده‌است و کاربرد آن در فونداسیون و سقف می‌باشد که جایگزین خوب و مناسبی به جای دال‌های معمولی باشد و در سال ۱۳۸۸ مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن آن‌ها را تأیید کرده‌است.

 

معرفی سقف یوبوت

خصوصیات این سقف شامل:

اساس عملکرد دال مجوف، کاهش بتن غیر سازه‌ای که تار خنثی قرار دارد می‌باشد که منجر به کاهس وزن و در نتیجه افزایش دهانه می‌شود.

در این روش، دال‌هایی که از جنس بتن هستند مانند روش تیر و دال معمولی مستقیماً بر روی تیر قرار می‌گیرند. در دال‌های مجوف، تیرهای فرعی و متعامد بسیار بیشتر از روش تیر و دال معمولی هستند که این خصوصیت باعث افزایش دهانه و همچنین کاهش ضخامت دال می‌شود. در واقع دال‌های مجوف مانند مقاطع I شکل عمل می‌کنند. از ویژگی‌های مهم این سیستم بوجود آوردن دالی سبک دارای سطحی صاف در زیر و با سختی زیاد می‌باشد.

 

سقف یوبوت

 

مصالح مورد استفاده در این سقف 

  1. میلگرد
  2. بتن
  3. قالب‌های مکعبی (یوبوت) یا قالب‌های کروی (کوبیاکس) که معمولاً از جنس پلی پروپیلن pp می‌باشد.

مصالح مورد استفاده در این دال‌ها شامل بتن، میلگرد و مکعبی (یوبوت) یا قالب‌های کروی (کوبیاکس) می‌باشد. مقاومت بتن و میلگرد توسط طراح سازه تعیین می‌گردد که معمولاً مانند دیگر اعضای بتنی سازه در نظر گرفته می‌شود.

نحوه اجرا در این نوع سقف ها 

  1. بستن قالب درزیر دال
  2. اجرای آرماتور زیرین
  3. چیدن قالب مکعبی (یوبوت) یا قالب‌های کروی (بابلدک)
  4. اجرای آرماتورهای فوقانی
  5. انجام بتن ریزی
  6. باز کردن قالب‌ها در کف

سقف یوبوت

مخلوط شدن و فرو رفتن قالب های حجمی یوبوت در بتن باعث می شود یک مجموعه شبکه ای مسطح و یکپارچه در بالا و پایین پروژه ایجاد شود که نتیجه آن کاهش قابل ملاحظه ای در مصرف بتن و فولاد می باشد. پس یکی از نتایج استفاده از قالب های دال مجوف یوبوت کاهش مواد اولیه ساخت و ساز مثل فولاد و بتن است.

مخلوط یوبوت و بتن برای ایجاد سطوح با طول و عرض بزرگتر و یا تحمل وزن بیشتر بدون داشتن ستون های متعدد بکار می رود. سبک بودن این سازه ها و سریع الوصول بودن و راحت بودن نصب از دیگر مزایای سقف یوبوت می باشد. به لطف طراحی یوبوت استاندارد , پارامترهای جئومتریک زیادی که برای تطابق با تمام شرایط با آزادی عمل معماری نیاز است, برطرف شده اند.

U-Boot برای ایجاد دال بتنی دوطرفهدر مقایسه با دال های سنگین سنتی, حدودا باعث صرفه جویی ۲۰ تا ۴۰ درصد از بتن و ۵ تا ۲۰ درصد از فولاد می شود و همچنین به ما کمک می کند تا دهانه های گسترده (تا ۲۰ متر) و حتی بیشتر در سازه خود بکار بگیریم. از نتایج ثانویه این سبک کاهش قابل توجه مصرف آب است.
سقف یوبوت
امتیازات یوبوت در صنعت ساختمان:۱٫ افزایش تعداد طبقات

امکان رسیدن به طبقات در یک ساختمان با ارتفاع ثابت (خصوصا برج ها) از طریق کمتر شدن حجم و عرض سقف فراهم می شود.

۲٫ دهانه بزرگتر و آزادی عمل معماران و فضاهای بزرگتر

۳٫ ضخامت دال های کاهش یافته

: دال های نازک تر اما با وزن و قدرت مساوی با دال های حجیم و سنگین سنتی

۴٫ کاهش در تعداد ستون ها

: اجرای سیستم سقف یوبوت که باعث حذف ستون های اضافی می شود به انعطاف پذیری ساختمان کمک می کند.۵٫ کاهش وزن بار کلی ساختمان بر روی ستون ها و فنداسیونکه اثرات ضد لرزه ای و مقاومت در برابر زلزله را شامل می شود.۶٫ کاهش پی (فنداسیون): با کاهش وزن سازه نیاز به فنداسیون عمیق هم از بین می رود و عمق آن کمتر می شود و هزینه ها به طبع کمتر می شود.۷٫ بهبود رفتار صوتی و انتقال کمتر صوت و عایق صدا شدن ساختمان.۸٫ضد حریق شدن ساختمان

: سقف یوبوت ضد حریق است و باعث عدم انتقال آتش و فروریختن ساختمان می شود.

میزان میانگین صرفه جویی در مصرف مواد اولیه مانند آهن و فولاد و بتن

در حدود ۱۵% تخمین زده شده است و در نهایت همه این ها به کاهش هزینه و نیاز به نیروی انسانی کمتر منجر می شود

معرفی المانها و اجزای سقف یوبوت

یوبوت یک قالب از جنس پلی پروپیلن است که برای ساخت سقف های سبک طراحی شده است. این قالب ها به شکل یک جعبه مخروطی شکل هستند. مربع محیطی آنها دارای ضلع ۵۲ سانتی متری بوده و ارتفاع آنها بین ۱۰ تا ۲۸ سانتی متر متغیر است. در صورت نیاز قطعات تکی می توانند با سوار شدن بر روی هم قطعات مرکب با ارتفاع بیشتر را ایجاد کنند.

مقایسه سقف یوبوت و سقف سبک پلی استایرن

پلی استایرن یک ماده پر مصرف در زمینه ساخت و ساز در جهان است. مخصوصا هنگامی که در دال های پیش ساخته به کار گرفته شود. چون پلی استایرن یک ماده ارزان و قابل انعطاف است. اگر چه در چند سال اخیر، مجامع علمی و فنی بر روی برخی معایب آن متمرکز شده اند.

قبل از هرچیز، این واقعیتست که پلی استایرن، در دمای اتاق ماده سمی مونومر استایرن آزاد می کند. علاوه بر آن، برخی مطالعات در دانشگاه پلی تکنیک میلان نشان داده است که سقف های سبک که در آنها از پلی استایرن استفاده شده است ، تنها پس از ۲۰ دقیقه قرار گرفتن در معرض آتش متلاشی می شوند. این مسئله ناشی از وجود هوای گرم در حفره هاست که باعث افزایش فشار می گردد و همچنین دلیل دیگر آن تصعید استایرن است. برای جلوگیری از این اتفاق ، تولید کنندگان سقف های پیش ساخته، اخیرا، منافذی را در دال ایجاد می کنند تا فشار داخل حفره ها در حد فشار هوای خارجی بماند. اما با این روش، از حفره ها استایرن به بیرون نشت می کند که ماده ای سمی است.

در مقابل سقف یوبوت از پلی پروپیلن ساخته شده که حتی در برابر حرارت هم سمی نیست. علاوه بر آن، آزمایشگاه های CSI ، تست آتش را بر روی دال سبک اجرا شده با سقف یوبوت و سه سانتیمتر کاور بتن انجام داده و این سازه استاندارد REI 180 دقیقه را کسب کرده است. در نهایت، پلی استایرن ماده ای است که در زمان حمل و نقل و دپو در محل سایت فضای زیادی را اشغال می کند، اما سقف یوبوت طوری طراحی شده که قابلیت دپو با حجم کم را داشته باشد. همچنین پلی استایرن می تواند آب را به خود جذب کرده و موجب پدیده شکفتگی شود.

سقف یوبوت

گارگران در حال اجراي سقف یوبوت

اجرای سقف یوبوت

مراحل اجرای سقف یوبوت

اجرای سقف یوبوت به صورت قالب بندی و بتن ریزی در محل سایت است و به صورت پیش ساخته اجرا نمی شود. با این وجود از پیچیدگی خاصی برخوردار نبوده و با سرعت قابل توجهی انجام می شود. وجود گیره های اتصال با اندازه های مشخص موجب سهولت در نصب قطعات پلاستیکی یوبوت شده و تنظیم فاصله این قطعات را به آسانی میسر کرده است. هم چنین پایه های مخروطی شکل این قطعات ضخامت دال زیر این قطعات را تضمین کرده و نیازی به استفاده از لقمه برای ایجاد فاصله بین قالب ها و قطعات یوبوت نیست.

مراحل اجرای سقف های یوبوت بدین ترتیب است.

قرار گرفتن قالب های چوبی

قرار گرفتن میلگرد بر روی قاب چوبی

۱- کل سطح دالی که قرار است بتن ریزی شود به وسیله قالب های چوبی یا سیستم های مشابه پوشیده می شود. سپس میلگردهای تحتانی در دو جهت عمود بر هم مطابق طراحی بر روی آنها قرار می گیرند.

 

۲- قطعات سقف یوبوت بر روی قالبها و میلگردها قرار داده می شوند و با استفاده از گیره های جانبی به هم متصل می شوند تا فاصله مطلوب بین آنها برای ایجاد تیرهای عمود بر هم ایجاد شود. پایه های مخروطی شکل این قطعات موجب بالا رفتن آنها شده و امکان بتن ریزی و ساخت لایه پایینی دال را فراهم می کند. اگر از المان های دوگانه و یا سه گانه استفاده شود، این المان ها باید ابتدا روی هم سوار شوند.

۳- با قرار دادن شبکه میلگرد فوقانی بر روی المان های یوبوت در دو جهت متعامد  و قرار دادن میلگردهای برشی در جاهایی که طبق طراحی لازم است، میلگرد گذاری به پایان می رسد.

۴- برای جلوگیری از شناور شدن المان های سقف یوبوت، بتن ریزی باید در دو فاز مجزا انجام شود. ابتدا لایه اول بتن به اندازه ارتفاع پایه های یوبوت ریخته می شود. این مرحله تا زمانی که بتن شروع به گرفتن و نیمه سیال شدن کند ادامه می یابد.

۵- هنگامی که بتن گرفت، بتن ریزی دوباره شروع می شود و تا پوشاندن کامل المان های سقف یوبوت ادامه پیدا می کند. در انتها سطح بتن با استفاده از ابزارهای سنتی تسطیح و صاف می شود.

۶- پس از آنکه بتن کاملا گرفت و سازه سخت شد، می توان قالب ها را جدا کرد. سطح زیر سقف سطح صافی خواهد بود.

 ارسال در حدود 6 ماه قبل  ادامه مطلب »