آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
فوايد گريه کردن

با فواید گریه کردن و اشک ریختن بیشتر آشنا شوید

salamatmag 3 7 300x150 فوايد گريه کردن

در این مقاله در سلامت مگ به فوايد گريه کردن می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

شما سم‌ها را آزاد می‌کنید

 

شما در هنگام ناراحتی، فقط گریه نمی‌کنید. گریه کردن، پاسخ بدن شما به استرس بیش از اندازه هست. شما با گریه کردن ، بدن خود را از کورتیزول می‌رهانید. کورتیزول هورمونی وابسته به استرس هست که اگر میزان آن از تعادل خارج شود، بصورت بالقوه به سلامتی شما آسیب خواهد زد. حضور این هورمون در سطوح بالا و به شکل مزمن، می‌تواند به طیف گسترده‌ای از مشکلات مانند: اختلالات خواب، پایین آمدن پاسخ ایمنی وزیاد شدن وزن در ناحیه شکم بینجامد.

 

 

باکتری‌ها را از میان می‌برید

 

اشک‌های شما باکتری‌ها را از چشمان‌تان شده اید. علت آن این هست که در اشک‌های شما لیزوزیم وجود داشته است، هورمونی که در شیر و بزاق انسان یافت شده است. وقتی که شما گریه می‌کنید، لیزوزیم آزاد خواهد شد و بیش از ۹۰% از باکتری‌ها را در مسیرش خواهد کشید. در نتیجه گریه کردن نه تنها، سم‌ها را از بدنتان آزاد خواهد ساخت بلکه سم‌های دیگری را هم که در سطح بدن شما لانه کرده‌اند، نابود میکند.

 

 

بینایی‌تان را بهبود می‌بخشید

 

آیا تا حالا شده که بعد از یک روز طولانی کاری به خانه برشد و متوجه شوید که دیدتان اندکی تار شده هست؟ در طی روز، غشاهای چشم شما با از دست دادن آب، خشک شده اند که این باعث می‌شود شما توانایی متمرکز کردن چشمتان را از دست داده باشید. گریستن، این غشاها را مرطوب ساخته است که به احیای کارایی کلی چشمتان انجامیده است.

 

salamatmag 2 7 300x150 فوايد گريه کردن

 

حالتان را بهبود می‌بخشد

 

گریه کردن، با آزاد ساختن هورمون‌های مخصوص از بدن شما، استرس را فرومی مینشاند. آشکار هست که این موضوع تأثیر مثبت شگرفی روی حالت کلی شما خواهد گذاشت. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۸ توسط دانشگاه فلوریدای جنوبی انجام گرفت، نشان میدهد که ۹۰% از افرادی که در موقعیت‌های استرس زا گریه کرده اند، بهبود قابل توجهی در حالت کلی‌شان گزارش میکنند. آن‌هایی که گریه نمی‌کنند، در رویارویی با دشواری‌ها، به گریزگاه‌های کمتری تکیه خواهند کرد.

 

 

شما با عواطف واحساسات خود رودررو می‌شوید

 

افرادی که گفته اند نمی‌گریند، به احتمال فراوان از این حقیقت که چیزی برای گریه کردن دارند، فرار میکنند. هرکس چیزی دارد که برایش بگرید و نباید از این جهت خجالت کشیده باشد. همینکه بدانیم در رویارویی با یک بحران عاطفی چگونه با آن برخورد بکنیم، به خودی خود و به اندازه کافی کاری دشوار هست. اینکه در یک موقعیت احساسی جلوی اشک‌هایمان را هم گرفته باشیم تا چیزی در چهره ما پدیدار نشده است، حتی تلاشی بیشتر طلبیده است و تنها به افزایش استرس خواهد انجامید.

 

 

ارتباطات را بهبود می‌بخشید

 

اگر یکی از نزدیکان شما، شروع به گریستن بکند، شما به حالتی غریزی متوجه می‌شوید که مشکلی در کار هست. برای چنین ارتباطی، ضرورتی نخواهد داشت که از واژه‌ها استفاده بکنیم. گریه می‌تواند گونه‌ای از حرف زدن هم باشد، ممکن است شخصی وانمود بکند که حالش خوب هست ولی گریه‌اش روشن می‌سازد که او آزرده هست. گریستن هم با برداشت عینی و هم با برداشت استعاره ای، می‌تواند دریچه‌ها را به سوی احساسات و اندیشه شخص باز کند و می‌تواند عامل تسریع کننده‌ای برای گفت‌وگوهایی عمیق و خیلی ضروری میان دوستان و شریکان زندگی هست.

 

salamatmag 1 6 300x150 فوايد گريه کردن

 

خودتان را در برابر عوامل آزاردهنده محافظت می‌کنید

 

اشک‌ها تنها در زمان ناراحتی‌تان تولید نشده اند. آنها پاسخ طبیعی بدن در برابر مواد خارجی می باشند که با چشم برخورد کرده اند. زمانی که چشمان در تماس با ذرات غبار، شن، یا خاک قرار خواهند گرفت، پاسخ طبیعی بدن شما این هست که اشک ریخته باشند. این کار، غشای درون چشمان شما را از خراش یا آلودگی حفظ  بکند. علت اشک ریختن شما درهنگام بریدن پیاز، این هست که با برش دادن، پیاز گازی را آزاد بکند که به چشم حمله خواهد کرد. اشک‌ها این اجازه را به چشم خواهند داد که از خود در مقابل عوامل آزاردهنده محافظت بکند. (نکته‌ای حرفه‌ای: برای جلوگیری از رخ دادن چنین اتفاقب، پیاز را پیش از استفاده، به مدت ۱۰-۲۰ دقیقه در فریزر قرار بدهید تا سرد بشود. با این کار میزان آنزیم‌هایی که در زمان خرد کردن پیاز آزاد می‌شوند، کاهش یافته است.)

 

 

شما وضعیت کلی سلامتی خود را بهبود می‌بخشید

 

زمانی که یاد گرفته‌ایم، گریه می‌تواند شماری از نتایج مثبت که شامل بهبود خلق و خوی، پایین آوردن میزان استرس، و محافظت از چشم در مقابل باکتری‌ها را برای سلامتی به ارمغان خواهد اورد. ولی آیا می‌دانستید اشک‌هایی که درنتیجه گریه احساسی جاری شده اند، ۲۴% بیش از دیگر انواع گریه شامل مقادیر پروتئین آلبومین هست؟ این به تنظیم سوخت وساز بدن کمک خواهد کرد. گریه می‌تواند در مبارزه با دیگر مسائل رایج سلامت جسمی مانند فشار خون بالا، چاقی و دیابت نیز کمک بکند

 

فواید گریه را همه میدانند یا اینکه شما هم فکر کرده اید گریه برای سلامتی مضر هست؟ درست سهت که غم و اندوه عامل بیماری و پیری می باشد اما فراموش نشده است که گریه در حد معمول با دفع سموم بدن باعث سلامت بدن و پوست شده است.تحقیقات نشان داده هست که گریه هم می تواند برای سلامت خوب بوده باشد، اگر چه تعداد فواید گریه کردن نسبت به فواید خندیدن کم تر هست اما قطعا همان تعداد هم نباید نادیده گرفته بشود. باید گفت که اگر جلوی اشک های خود را بگیرید این امر باعث به آسیب رساندن به خود است. همانطور که شما هم دانسته اید عمل گریه کردن اجازه خواهد داد تا احساسات و تنش ها سرکوب بشوند که این امر به از بین بردن استرس، افسردگی و به بهتر کردن خلق و خو کمک کرده است.گریه عملی طبیعی، سالم و شفا بخش هست.

 

 

خاصیت گریه

 

هر شخص قادر به ریختن ۱۰ اونس اشک و ۳۰ گالن در سال را داشته سات. این اشک ها می توانند اساسی، اشک رفلکسی و یا روانی و احساسی بوده باشند. اگرچه اشک های حاصل از احساسات حجم بالایی از استرس را خواهند داشت، اما موجب آسودگی عنبیه و انتقال این احساس به دیگران را خواهد داشت.

گریه کردن البته به اندازه بدن را به آرامش رسانده است اما این فواید تنها به رفعغم و رسیدن به آرامش ختم نشده است

 

نوشته فوايد گريه کردن اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.

 ارسال در حدود 7 ماه قبل  ادامه مطلب »