آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
عوامل موثر بر چاقی

چه چیزهایی سبب چاقی می شود

salamatmag 2 11 300x150 عوامل موثر بر چاقی

در این مقاله در سلامت مگ به عوامل موثر بر چاقی می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

به انباشته شدن غير عادي چربي در بدن چاقي می نامند. وقتی كه كالري دريافتي بيشتر از كالري مصرفي باشد، به چربي تبديل خواهد شد و در بدن ذخيره خواهد شد.

اضافه وزن و چاقي با ذخيره بيش از حد انرژي به صورت چربي در بدن ظاهر شده است. در ايران اضافه وزن و چاقي در افراد بزرگسال (۲۵ تا ۶۰ سال) بسيار شايع هست و در كودكان و نوجوانان نيز روند رو به افزايشي را طي خواهد کرد.

 

هر شخص با توجه به سن، جنس و قدي كه دارد بايد از وزن ايده آل خاص خود برخوردار ‌است. اگر وزن فرد مناسب سن و قدش نباشد و در واقع اغلب از استانداردها باشد اين فرد مبتلا به اضافه وزن يا چاقي هست.

 

 

چه عواملي در بروز چاقي نقش داشته اند

 

عوامل بسيار زيادي در بروز چاقي موثر می باشند. علت‌هاي شناخته شده به طور کلی عبارتند از:

عوامل ژنتيكي

عامل ارث در بروز چاقي موثر هست. مواردي مثل سوخت و ساز پايين، عدم سوخت و ساز كامل چربي و تمايل زياد بدن براي استفاده از كربوهيدرات‌ها (مواد قندي) از علل ژنتيكي چاقي هست.

 

ماشين‌هاي لباسشويي و ظرفشويي، دستگاه‌هاي كنترل از راه دور و هزاران مورد ديگر همه شخص را از تحرك واداشته و از طرف ديگر مصرف غذاهاي آماده (فست فودها)، ‌غذاهاي چرب و سرخ شده،‌ انواع سس‌هاي چرب مايونز، مواد قندي، شيريني، شكلات و نوشابه‌هاي گازدار از عوامل تاثیرگذار در بروز اضافه وزن و چاقي می باشند.

 

بيماري‌ها: خیلی از بيماري‌ها با توجه به مكانيسم آن‌ها موجب چاقي مي‌شوند. كم كاري غده تيروئيد باعث كاهش هورمون‌هاي تيروئيدي شده اند. اين هورمون‌ها نقش بسيار اساسی در سوخت و ساز مواد غذايي در بدن دارند و كم شدن آن‌ها موجب ذخيره سازي چربي و در نتيجه چاقي خواهد شد بيماري‌هاي ديگر مثل اختلال‌هاي عصبي – عضلاني، بيماري‌هاي استخوان و مفاصل به صورت غير مستقيم و از راه كاهش فعاليت بدني موجب چاقي مي‌شوند. اختلال در هورمون‌هاي جنسي چه در زنان و چه در مردان امکان دارد تعادل متابوليكي بدن را بر هم زده و خود را با چاقي نشان داده باشد.

 

salamatmag 3 11 300x200 عوامل موثر بر چاقی

 

داروها

 

خیلی از داروها در افزايش وزن نقش خواهند داشت. اين اثرات امکان دارد مستقيم باشد مثل داروهاي ضد بارداري يا كورتون‌ها و يا در اثر پيامدهاي ناشي از دارو مثل داروهاي ضد افسردگي و ضد اضطراب باشد كه با ايجاد خواب آلودگي و بي تحركي موجب كاهش مصرف انرژي و در نتيجه اضافه وزن و چاقي خواهند شد.

 

اختلالات عصبي و مشكلات رواني: در اين نوع اختلالات به علت ماهيت بيماري يا اثرات داروهاي گوناگون معمولا افراد غير فعال و كم تحرك شده و به دنبال آن دچار اضافه وزن و چاقي خواهند شد

 

 

علل بسيار زيادي در بروز چاقي موثر می باشند. علت‌هاي شناخته شده به طور عمده شامل

 

 

عوامل ژنتيكی

 

عامل ارث در بروز چاقي موثر هست. مواردي مثل سوخت و ساز پايين، عدم سوخت و ساز كامل چربي و تمايل زياد بدن براي استفاده از كربوهيدرات‌ها (مواد قندي) از علل ژنتيكي چاقي هست.

 

 

عوامل محيطي

 

ماشيني شدن زندگي و كاهش تحرك بدني از علل های عمده اضافه وزن و چاقي در دنياي امروز هست. استفاده از اتومبيل، آسانسور، پله برقي، ماشين‌هاي لباسشويي و ظرفشويي، دستگاه‌هاي كنترل از راه دور و هزاران مورد ديگر همگي شخص را از تحرك واداشته و از طرف ديگر مصرف غذاهاي آماده (فست فودها)، ‌غذاهاي چرب و سرخ میشود،‌ انواع سس‌هاي چرب مايونز، مواد قندي، شيريني، شكلات و نوشابه‌هاي گازدار از عوامل تاثیر گذاری در بروز اضافه وزن و چاقي می باشند.

 

salamatmag 1 10 300x150 عوامل موثر بر چاقی

 

 

مریضی ها

 

خیلی از بيماري‌ها با توجه به مكانيسم آن‌ها باعث چاقي خواهند شد. كم كاري غده تيروئيد موجب كاهش هورمون‌هاي تيروئيدي مي‌شود. اين هورمون‌ها نقش بسيار اساسی در سوخت و ساز مواد غذايي در بدن داشته اند و كم شدن آن‌ها موجب ذخيره سازي چربي و در نتيجه چاقي شده است. بيماري‌هاي ديگر مثل اختلال‌هاي عصبي – عضلاني، بيماري‌هاي استخوان و مفاصل به صورت غير مستقيم و از طريق كاهش فعاليت بدني باعث چاقي شده اند. اختلال در هورمون‌هاي جنسي چه در زنان و چه در مردان امکان دارد تعادل متابوليكي بدن را بر هم زده و خود را با چاقي نشان بدهند.

 

 

داروها

 

خیلی از داروها در افزايش وزن نقش داشته اند. اين اثرات امکان دارد مستقيم باشد مثل داروهاي ضد بارداري يا كورتون‌ها و يا در اثر پيامدهاي ناشي از دارو مثل داروهاي ضد افسردگي و ضد اضطراب بوده باشد كه با ايجاد خواب آلودگي و بي تحركي موجب كاهش مصرف انرژي و در نتيجه اضافه وزن و چاقي شده اند.

 

اختلالات عصبي و مشكلات رواني: در اين نوع اختلالات به علت ماهيت بيماري يا اثرات داروهاي گوناگون معمولا افراد غير فعال و كم تحرك شده و به دنبال آن دچار اضافه وزن و چاقي شده اند

 

مصرف غذاهای پرانرژی مثل مواد قندی و چربی ها و پرخوری و بی علاقگی به میوه ها و سبزی ها و کم تحرکی از علل مهم چاقی محسوب خواهند شد. و نیز افرادی که با افزایش سن، کم تحرک می باشند و بیشتر می خوابند و بالطبع نیاز به انرژی کمتری داشته اند، اما دریافت انرژی یعنی مواد غذایی را که مصرف کرده اند به مقدار لازم کاهش نداده اند نیز در معرض خطر چاقی قرار داشته اند. بیماری هایی که موجب کاهش فعالیت می شوند مثل بیماری های استخوانی و مفصلی مثل آرتروز، اختلال در فعالیت برخی از غدد داخلی بدن مانند کم کاری غده تیروئید و زمینه ارثی چاقی از دیگر عوامل موثر در بروز چاقی می باشند.

نوشته عوامل موثر بر چاقی اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.

 ارسال در حدود 6 ماه قبل  ادامه مطلب »