آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
عوارض کمبود ويتامين D بدن

کمبود ویتامین D سبب چه بیماری هایی می شود

salamatmag 1 8 300x150 عوارض کمبود ويتامين D بدن

در این مقاله در سلامت مگ به عوارض کمبود ويتامين D بدن می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

به عقیده دانشمندان آمریکایی کودکانی که از دریافت نور خورشید و در نتیجه جذب کافی این ویتامین محروم می باشند بیشتر در معرض راشیتیسم قرار گرفته اند. افراد بزرگسالی نیز که با این کمبود روبه رو هستند در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار خواهند داشت. کمبود ویتامین D همچنین موجب تشدید خطر ابتلا به پرفشاری خون و دیابت نوع ۲ خواهند شد.

 

به عقیده محققان اشخاصی که دچار بیماری های مزمن می باشند نیاز بیشتری به این ویتامین خواهند داشت که این نیاز به حدود ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ واحد بین المللی نیز رسیده است.

 

به نظر محققان انجمن مقابله با سرطان آمریکا، در سنین بالاتر (بعد از ۵۰ سالگی) پوست به اندازه ی کافی ویتامین D سنتز نخواهد کرد و کلیه ها کارایی لازم در تبدیل آن به نوع قابل استفاده بدن را از دست خواهد داد.

 

علاوه بر این اشخاص سالمند بنا به شرایط بدنی شان کمتر بیرون از منزل رفته و در معرض آفتاب قرار خواهند گرفت در نتیجه بیشتر با کمبود این ویتامین مواجه شده اند. علاوه بر این افرادی که دچار مریضی های التهابی، بیماری سلیاک و کرون می باشند اغلب در معرض کمبود ویتامین D قرار گرفته اند؛ چون این قبیل بیماری ها روی جذب چربی ها تأثیر منفی داشته اند

 

 

استخوان‌ درد دارید

 

آدم‌هایی که دائما از ناراحتی، درد، و خستگی رنج برده اند غالبا دچار سندرم خستگی مزمن یا فیبرومیالژیا می باشند. با این حال، این نشانه ها را می‌توان از نشانه‌های معمولِ کمبود ویتامین دی (d) نیز بدانیم. کافی نبودن میزان ویتامین D در بدن باعث کاهش سطح جذب کلسیم توسط استخوان‌ها شده است. این مسئله می‌تواند موجب ایجاد دردهای ضربانی در استخوان‌ها بشود. و نیز شواهد زیادی وجود خواهد داشت که اثر ویتامین D را در جلوگیری از ایجاد سوراخ شدن دندان ثابت کرده اند.

 

salamatmag 3 9 300x150 عوارض کمبود ويتامين D بدن

 

ماهیچه‌های‌تان ضعیف می باشد

 

قدرت ماهیچه‌ها تنها مربوط به وزنه‌برداری و بدن‌سازی نبوده. در حقیقت، کمبود ویتامین d ارتباط زیادی با ضعف ماهیچه‌ها داشته است، و طبق یافته‌های پژوهش‌گران دانشگاه هاروارد استفاده مکمل‌های ویتامین D می‌تواند به صورت قابل‌توجهی قدرت کنترل ماهیچه‌ها را بالا برده؛ طبق این گزارش، مصرف ویتامین d موجب می‌شود ابتلا به ضعف ماهیچه در افراد بالای ۶۰ سال تا ۲۰ درصد کم بشود. بر اساس مجله‌ی پزشکی وسترن، ضعف ماهیچه‌ی مربوط به کمبود ویتامین دی یا d با استفاده مکمل‌ها در طول ۶ ماه به کلی برطرف بشود.

 

 

دچار افسردگی هستید

 

سروتونین هورمونِ مربوط به شادی و سرخوشی سهت. نور خورشید باعث تحریکِ ترشح این هورمون خواهد شد و عدم قرار گرفتن در مقابل نور خورشید باعثِ کاهش ترشح این هورمون در بدن هست. پژوهش‌ها به تازگی نشان داده سهت، آدم‌هایی که دچار کمبود ویتامین‌ d هستند، نسبت به افرادی که اندازه‌ی کافی ویتامین D در بدن‌شان وجود داشته است، بیش‌تر در معرض ابتلا به افسردگی می باشند. پژوهش‌ها هم‌چنین به ارتباط میانِ کمبود سطح ویتامین D در خون و دیگر اختلالات خلقی نظیر سندرم قبل از قاعدگی و اختلال عاطفی فصلی پی برده اند.

 

 

سرتان عرق می‌کند

 

بر اساس گفته‌های کارشناسان علوم پزشکی، عرق کردنِ مداومِ سر یکی از علائم شایع و همیشگیِ کمبود ویتامین d هست. به همین دلیل بود که پزشکان از قدیم عادت داشته اند از مادرانی که به تازگی صاحب فرزند میشوند این نشانه را در مورد نوزادان‌شان سوال کنند؛ امروزه نیز، تعریق بیش از اندازه‌ی سرِ نوزادان هم‌چنان یکی از علائم رایج و زودهنگامِ کمبود ویتامین‌ d محسوب خواهد شد. اگر سرتان مدام عرق خواهد کرد یا میزان تعریقِ آن بیش از اندازه هست، احتمالا نیاز به مصرف ویتامین‌D بیش‌تری داشته اید.

 

salamatmag 2 9 300x150 عوارض کمبود ويتامين D بدن

 

از بیماری‌های مزمن رنج می‌برید

 

اگر دچار مریضی های مزمن و همواره مستعدِ ابتلا به بیماری‌ّهای فصلی می باشد، امکان دارد میزانِ ویتامین‌D در بدن‌تان بسیار پایین هست. مطالعه‌ای روی کودکان آسیایی که در طول زمستان روزانه ۱۲۰۰ واحد مکمل ویتامین‌D استفاده میکنند، نشان داد خطر ابتلای این کودکان به آنفولانزا تا حدود ۴۰ درصد کمبود یافت. یک پژوهش به تازگی نشان داده است نقش ویتامین‌D در مبارزه علیه مریضی هت، بزرگ‌تر و مهم‌تر از آن چیزی هست که پیش‌ از این دانسته ایم. کمبود ویتامین‌D می‌تواند خطر ابتلا به سرطان و دیگر مریضی های مهلک را افزایش خواهد داد.

 

 

احساس خستگی مفرط می‌کنید

 

آیا همیشه خسته‌اید و دلیل‌اش را ندانسته اید؟ در بعضی پژوهش‌ها کمبود ویتامین‌D در برخی بیماران عامل اصلی خستگی مفرط شناخته شده اد، و اصلاح سطح ویتامین‌D به شکل قابل‌ملاحظه‌ای موجب بالا رفتن انرژی در آنها شده. پژوهش‌گران پزشکی در قالب یک حقیقت علمی گمان خواهند کرد میان کمبود ویتامین‌D و سندرم خستگی مزمن ارتباط زیادی وجود داشته است. با یک آزمایش خون ساده می‌توان میزان ویتامین D مورد نیاز روزانه‌تان را تشخیص خواهد داشت

 

 

ویتامین یا هورمون

 

ویتامین D یک ویتامین چندان باقاعده نبوده است و خیلی از متخصصان آن را یک هورمون استروییدی هم تلقی میشوند. میزان این ویتامین در مواد غذایی پایین می باشد و درواقع منابع تامین آن متعدد سهت. از مواد غذایی گرفته تا نور خورشید می تواند نیاز طبیعی بدن به این ویتامین را تامین بکند.

 

تا قبل از شروع قرن تازه میلادی هیچ معیار درستی برای سنجش میزان ویتامین D در افراد وجود نداشته است و پزشکان با قطعیت نتوانستند کمبود آن و میزان شیوع آن را برآورد بکنند اما در دو دهه اخیر با پیشرفت تکنولوژی امکان سنجش میزان ویتامین D در بدن افراد نشان میدهد که کمبود آن در افراد زیادی و تقریبا در همه کشورهای دنیا رایج هست

 

کمبود ویتامین D در خانوم ها بیش از مردان شیوع داشته است که نوع پوشش و بیشتر بودن توده چربی در بدن زنان از جمله این دلایل هست. این استاد دانشگاه با گفتن اینکه وضعیت ویتامین D در بدن تغییرات فصلی دارد، می گوید انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور با همکاری دفتربهبود تغذیه وزارت بهداشت و سازمان یونیسف برنامه ملی مراقبت تغذیه را از سال ۹۲ شروع کرده هست که براساس نتایچ تحقیقات انجام میشود شیوع کمبود ویتامین D در فصول گرم در بهترین حالت بیش از ۵۰ درصد هست و این میزان در فصول سرد به ۱۰۰ درصد هم خواهد رسید.

 

نوشته عوارض کمبود ويتامين D بدن اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.

 ارسال در حدود 7 ماه قبل  ادامه مطلب »