آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
علل اصلی يائسگی زود هنگام چیست ؟

آیا زود پریود شدن نشانه بیماری است ؟

salamatmag 4 2 300x150 علل اصلی يائسگی زود هنگام چیست ؟

 

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه علل اصلی يائسگی زود هنگام چیست ؟ می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

در این مقاله در رابطه با مرحله حساس از زندگی زنان حرف هایی می گوییم. مرحله ای که برای بیشتر خانم ها ترسناک هست. یائسگی برخلاف اسمش به معنای یاس از زندگی نمی باشد. این دوران که اکثرا بین ۴۸-۵۲ سال اتفاق می افتد، یک روند بیولوژیک طبیعی بدن بوده است که موجب خواهد شد نگرانی های یک خانم در مورد بارداری و قاعدگی به پایان رسد. اما حس زنانگی را خاموش نمیکند. تحقیقات نشان داده است طول عمر بعد از یائسگی تقریبا برابر با سال های عادت ماهیانه (متوسط ۳۰ سال) هست.

 

 

چه اتفاقاتی در بدن رخ داده است که منتج به یائسگی شده است

 

به موازات بالا رفتن سن، کم کم تخمدان ها هورمون های تنظیم کننده قاعدگی (یعنی استروژن و پروژسترون) کمتری تولید خواهند کرد و با گذشت زمان، بلوغ تخمک در تخمدان ها دچار اختلال میشود و از سوی دیگر بالا رفتن هورمون پروژسترون بعد از تخمک گذاری به میزان زیادی کاهش خواهد یافت(پروژسترون هورمونی هست که بدن را برای بارداری آماده میکند.) این تغییرات هورمونی باعث به کاهش توانایی باروری میشود که با توقف عادت ماهیانه نمود پیدا خواهد کرد

 

 

چرا بعضا یائسگی قبل از موعد طبیعی اتفاق افتاده است

 

یائسگی فرآیند بیولوژیکی عادی و گذر از مرحله ای به مرحله دیگر می باشد. این فرآیند با تغییرات هورمونی، فیزیکی و روانی رخ میدهد و کاملا طبیعی به حساب می اید. تاکنون علت های زیادی برای یائسگی زودرس شناخته شده هست. اگر تخمدان ها قادر به ساختن هورمون نبوده اند و به تحریکات هیپوفیز که تنظیم کننده تخمدان ها می باشد، پاسخ ندهند یائسگی زودرس رخ میدهد

 

یکی دیگر از عواملی که موجب یائسگی زودرس شده است، استفاده برخی داروها یا اعمال جراحی هست؛ هیستروکتومی کامل (برداشتن رحم و تخمدان ها) در سنین کم موجب یائسگی زودرس خواهد شد ولی اگر فقط رحم برداشته بشود و تخمدان ها خارج نشده باشند، اصولا موجب یائسگی نخواهد شد.از جمله موارد دیگر می توان به شیمی درمانی و اشعه درمانی برای درمان سرطان ها اشاره بکنیم.

 

خانوم ها مبتلا به سرطان که تحت این گونه درمان ها قرار گرفته اند، امکان دارد در معرض یائسگی زودرس قرار گرفته باشند اما اصولا این روند کم کم اتفاق می افتد و امکان دارد پیش از اینکه خانمی به دوران یائسگی رسیده باشد، ماه ها یا سال ها نشانه های دوران یائسگی داشته باشد.

 

salamatmag 2 8 300x150 علل اصلی يائسگی زود هنگام چیست ؟

 

حتما برای شما تا به حال سوالات زیادی درباره بیماری های جنسی زنان پیش آمده است برای آشنایی بیشتر با آلت تناسلی زنان می توانید به پست اشنایی با دستگاه تناسلی زنان مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

اختلالات کروموزومی به دلیل اختلال مادرزادی در بعضی کروموزوم های خاص نیز یکی دیگر از عوامل به حساب می اید. در بعضی بیماری ها یا اختلالات خود ایمنی که در آنها نارسایی تخمدان به وجود می اید به علت اینکه بدن ضدتخمدان ها و رحم پادتن ساخته اند، در نهایت تخمدان ها از کار خواهد افتاد. این افراد امکان دارد سابقه خانوادگی یائسگی زودرس داشته باشند. عفونت های ویروسی مانند ویروس عامل بیماری اوریون نیز می تواند موجب یائسگی زودرس شده باشد.

 

 

آیا آماری وجود داشته است که بیانگر میزان شیوع یائسگی زودرس در میان خانوم ها بوده باشد

 

متاسفانه آمار دقیقی وجود ندارد اما اگر زنی در معرض این اتفاق هست و عوامل خطر را داشت، راهکاری برای پیشگیری از آن موجود است.

اگر در خانواده ای یکی از خیشاوندان نزدیک به این مشکل پیدا کرده اند، برای خانم های دیگر این خانواده چه توصیه ای میکنیم؟

تشخیص به موقع یائسگی زودرس اهمیت زیادی داشته است چون با بروز این اختلال، تخمک های باقی مانده تخریب خواهند شد و این به معنی ناتوانی در فرزنددار شدن می باشد. با تشخیص به موقع، امکان بارداری نیز زیاد میشود. احتمال فعال شدن دوباره تخمک ها در بعضی بیماران و در صورتی که علت بروز مشکل اختلالات ژنتیکی نبوده باشد، وجود داشته است.

 

احتمال بروز یائسگی در سن نوجوانی نیز موجود است پس با توجه به اینکه اختلال در قاعدگی در هر سنی امکان دارد شروعی برای یائسگی زودرس به حساب اید، به همه خانوم ها و دختران توصیه شده است در صورت دیدن چنین اختلالاتی بلافاصله با پزشک خود مشورت بکنند تا کم شدن استرس های محیطی و حتی بعضا بررسی های کروموزومی انجام شده باشد.

 

salamatmag 1 12 300x150 علل اصلی يائسگی زود هنگام چیست ؟

 

خانم ها با وقوع چه نشانه ای باید به یائسگی زودرس شک بکنند

 

اگر زنان در سنین پیش از ۴۵ سالگی با قطع ناگهانی یا طولانی شدن فواصل قاعدگی و نشانه هایی مانند گرگرفتگی، بدخوابی های شبانه و تعریق روبرو میشوند، باید به پزشک مراجعه بکنند.با کم شدن میزان هورمون استروژن، بافت پوششی واژن و پیشابراه خشک تر، نازک و شکننده خواهد شد و خاصیت ارتجاعی خود را از دست خواهد داد.

با کاهش یافتن نرمی و لزجی، سوزش و خارش همراه با بالا رفتن خطر عفونت مجاری ادراری واژن به وجود خواهد امد. شخص امکان دارد مکررا احساس ادرار یا نیاز فوری به تخلیه داشته است یا دچار بی اختیاری ادرار شده باشد. به دنبال کم شدن هورمون استروژن، رگ های خونی به سرعت گشاد خواهد شد و فرد احساس گرما و سرخ شدن ناگهانی که اصطلاحا به آن گرگرفتگی گفته میشود، می کند. این حالت امکان دارد هر چند ساعت یکبار یا فقط گاهی در روز یا شب اتفاق افتاده باشد.

اختلالات خواب و عرق شبانه از پیامدهای گرگرفتگی هست. این بیماران اصولا در حالی از خواب بیدار میشوند که بدنشان خیس عرق شده است و به دنبال آن دچار لرز شده اند و حتی امکان دارد در دوباره به خواب رفتن یا یک خواب عمیق دچار مشکل شده باشند. کمبود خواب و تغییرات هورمونی بر خلق و خو و همچنین سلامت آنها تاثیر سوء خواهد گذاشت و اصولا دچار خستگی، بی قراری، کم شدن حافظه و عدم تمرکز میشود. بعضا میل جنسی کم میشود که علت آن می تواند تغییرات هورمونی و خلقی و تحریک پذیری فرد بوده باشد

 

 

درمان یائسگی زودرس

 

غیر از درمان مشهور هورمونی، روش‌های دیگری نیز وجود داشته است که می‌تواند به درمان یائسگی زودرس کمک بکند که اصلاح الگوی تغذیه‌ای یکی از آن ها می باشد:

استفاده بیشتر مواد غذایی شامل استروژن‌های گیاهی نظیر سویا، نخودفرنگی، عدس، لوبیا و به طور اساسی حبوبات می‌تواند کمک کننده بوده باشد.

گیاه پنج انگشت که حاوی استروژن گیاهی هست، دارای مواد موثره‌ای می باشد که می‌تواند روی محور هیپوفیز ـ تخمدان اثر بگذارد و به بهبود اختلالات قاعدگی از جمله یائسگی زودرس کمک کند البته به دلیل تداخل اثر بهتر هست از استفاده همزمان آن با قرص‌های ضدبارداری و داروهای هورمونی دوری کنید.

استفاده ترکیب رازیانه، تخم کرفس، آنیسون، شیرین‌بیان و پونه نیز در درمان یائسگی زودرس کمک خوبی میکند.

فوفل و جینسینگ نیز از گیاهان اثربخش در این باره می باشد.

دم کرده زنجبیل، زعفران و دارچین نیز می‌تواند تاثیر گذار باشد.

گل پامچال، شبدر قرمز، گل ساعتی، گزنه و شنبلیله هم از سایر گیاهان تاثیر گذار در کمک به درمان اختلالات قاعدگی هست البته با توجه به تفاوت مزاج‌ها و علت بیماری در اشخاص مختلف، مصرف تمام گیاهان فوق باید با تصمیم پزشک متخصص گیاهان دارویی یا طب سنتی صورت گیرد.

.

نوشته علل اصلی يائسگی زود هنگام چیست ؟ اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.

 ارسال در حدود 2 هفته قبل  ادامه مطلب »