آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
علائم بیماری اوتيسم در کودکان و بزرگسالان

آیا بیماری اوتيسم درمان دارد

salamatmag 2 3 300x150 علائم بیماری اوتيسم در کودکان و بزرگسالان

در این مقاله در سلامت مگ به علائم بیماری اوتيسم در کودکان و بزرگسالان می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

اوتیسم نوعی اختلال مغز و اعصاب هست که از خردسالی شروع خواهد شد و رشد زبان و مهارت‌های اجتماعی را مختل خواهد کرد. کودکان در اکثر موارد با تاخیر در گفتار و زبان و گاهی تاخیر در عملکرد حرکتی مواجه شده اند. برخی کودکان رشد طبیعی داشته اند، اما در نقطه‌ای، معمولاً حوالی ۱۸ ماهگی، مهارت‌هایی مثل مهارت‌های اجتماعی و واژگانی را از دست داده اند که پیش تر به آنها مسلط شده‌اند. این عارضه اوتیسم نامیده شده است.

 

شاخص‌ترین علامت اوتیسم سختی در برقراری ارتباط کلامی وغیرکلامی هست. کودکان مبتلا به اتیسم اصولا با لحنی یکنواخت و بدون فرود و فراز صحبت کرده اند و دچار تاخیر زبانی نیز می باشند. بعضی کودکان هرگز نمی‌توانند صحبت بکنند، عده‌ای گفتار محدود داشته اند و فقط می‌توانند اشیاء را نام برده باشند و خواسته‌های خود را به زبان اورند، در این بین مهارت‌های زبانی شماری دیگر از کودکان مبتلا به اوتیسم پیشرفته‌تر هست.

 

کودکان مبتلا به اوتیسم در ارتباط‌های غیرکلامی غالباً متوجه زبان بدن اطرافیان نخواهند شد و به همین علت در زندگی اجتماعی و تعامل با همسالان به مشکل برخواهند خورد.

برخورداری از مهارت‌های ارتباطی لازم زمینه را برای فراگیری مهارت‌های اجتماعی آماده کرده اند. بیماران اوتیسم ترجیح خواهند داد تنها باشند و تمایلی به بازی کردن با همسالان نشان ندهند. بااین حال خیلی از کودکان دچار اتیسم از بازی کردن با دوستان خود لذت خواهند برد، البته گاهی به علت مشکلات ارتباطی در نشان دادن واکنش مناسب و بازی متقابل به مشکل بر خواهند خورد. مهم‌تر از همه این که گروه همسالان کودک مبتلا به اوتیسم را به علت رفتارهای عجیب وی در میان خود نخواهند پذیرفت.

 

خیلی از بیماران دچار اوتیسم حرکت‌های یکنوخات تکراری داشته اند که از آنها با اصطلاح “رفتار قالبی” یا “رفتار تحریکی” یاد شده است. علت چنین رفتارهایی مشخص نبوده است و اضطراب و استرس یا هیجان این رفتارها را تشدید خواهد کرد. رفتارهای کلیشه‌ای گاهی صرفاً گونه‌ای غیرمعمول از ارتباط غیرکلامی یا نوعی تیک عصبی هست. به علاوه مریض های اوتیسم عموماً رفتارهای وسواسی جبری دشاته اند که به صورت فعالیت حرکتی بروز میکند.

 

نمود علایم اوتیسم و شدت آنها در میان تمام بیماران یکسان نبوده است کودکان دچار اتیسم غالباً ناتوانی فکری دارند، هرچند هوش عده‌ای نیز معمولی هست. کودکان اوتیسم دچار تشنج، ناهنجاری‌های حرکتی، استرس و اضطراب، اختلال‌ چرخه‌ی خواب، مشکلات گوارشی، اختلال سیستم ایمنی و اختلال‌های حسی شده اند. البته امکان دارد بیمار تمام این علائم را تجربه نکرده باشد و از تعدادی از آنها رنج برده باشد

 

 

 

ارتباطات و تعاملات اجتماعی

 

بزرگسالان دچار اوتیسم، بیشتر با مشکلات جزئی در ارتباطات و تعاملات اجتماعی رو برو می باشند. حتی در بزرگسالانی که از اوتیسم خفیف یعنی سندرم آسپرگر رنج خواهند برد امکان دارد در ارتباطات پایه مشکلی نداشته اند، اما در زبان بدن و صورت کمی دچار مشکل می باشند.

 

مکالمات کوتاه و بحث های گروهی کوتاه چالش بر انگیز هست. این افراد لحن صحبت کردن دیگران را درک نکرده اند و صرفا ظاهر حرف های اطرافیان را متوجه شده اند. این افراد با ارتباط چشمی، درک دید و تفکر اطافیان و ابراز احساسات و هم دلی مشکل خواهند داشت. در نتیجه این مشکلات ارتباطی، اغلب بزرگسالانی که دچار اوتیسم می باشند خیلی اجتماعی نیستند و دوستان زیادی نخواهند داشت.

 

بزرگسالان مبتلا به اوتیسم، بیشتر بسیار خلاق بوده و در موسیقی و هنر بسیار موفق می باشند. مبتلایان به اوتیسم در بزرگسالی در فعالیت های روزانه منعطف نمی باشند. در نتیجه بیشتر بیماران اوتیسم از چک لیست دقیق و برنامه ی سفت و سخت بسیار استفاده خواهند کرد.

 

بزرگسالان دچار اوتیسم در صورت بروز تغییر کوچکی در برنامه شان، دچار اضطراب شدیدی شده اند. برای نمونه یک بزرگسال مبتلا به اوتیسم ممکن هست به راحتی قادر به پیروی از یک برنامه سفر و جمع آوری وسایل مورد نیاز سفر نمی باشد.

 

برای نمونه، بزرگسالی که دچار اوتیسم هست امکان دارد درک درست و بالغی از معیار های جنسی نداشته اند. درحالیکه این افراد مثل دیگر هم سن و سال های خود علاقمند به رابطه جنسی می باشند.

 

salamatmag 1 3 300x150 علائم بیماری اوتيسم در کودکان و بزرگسالان

 

مهارت های مورد نیازی که بیشتر برای برقراری رابطه صمیمانه مورد نیاز سهت باعث می شود تا بیشتر آن ها را از داشتن یک رابطه ی صمیمی دور بکنند و آن ها اغلب در ارتباط با قوانین نانوشته ی روابط دوستانه بحث و مشاجره داشته اند

شکل گیری رابطه ی در بزرگسالان مبتلا به اُتیسم(اوتیسم) برای آنها امری چالش برانگیز هست. رفتارهای منحصر به فرد و محدودیت های این افراد خواهد توانست توانایی دوست یابی این افراد را شدیداً تحت تاثیر قرار بدهد.بعلاوه این تجزیه و تحلیل فرایند های محیطی و مشکلات گوش میدهند به دیگران مشکلات عدیده ای را در ارتباط این افراد ایجاد کرده اند.همینطور ارتباطات عاشقانه برای این افراد امری بسیار سخت و دشوار هست.یکی از علل این مهم  این هست که ادامه دادن ارتباطات منظم و دائمی میتواند برای این افراد امری تقریبا غیر ممکن هست و ارتباطات عاشقانه که در نهایت می بایستی به ازدواج ختم بشود درکل نوعی ارتباط منظم و هدف مند هست که نیاز مند به گستره ارتباطی زیادی هست.از سوی دیگر ارتباط عاطفی در بخشی از فرایند خود نیاز مند ارتباط غیر کلامی رمز گشایی هایی هست که تقریباً بزرگسالان مبتلا به اُتیسم(اوتیسم) از آن بی بهره هستند.

 

 

چالشهای ارتباطی غیر کلامی

 

برای خیلی از بزرگسالان مبتلا به اُتیسم(اوتیسم) ارتباطات غیر کلامی میتواند یکی از چالشهای اصلی هست.این افراد در خواندن چهره و حالات ان دچار مشکل هستند. و در ارتباط چشمی نیز کمترین عملکرد را داشته اند. بزرگسالان مبتلا به اُتیسم(اوتیسم) همیشه این احساس را خواهند داشت که چیزی را در فراید ارتباط وتعامل خود گم بکنند.این افراد به درستی نمی توانند دیگران را تعبیر و تفسیر بکنند

 

این احتمال وجود خواهد داشت که آسیب پیش از تولد یا گسیختگی در رشد ، در علت اوتیسم سهیم هست. معلوم شده هست که اشخاص اوتیستیک ، شواهدی از اختلال سلسله اعصاب مرکزی و نشانه‌های ناهنجاریهای نورولوژیک ظاهر ساخته است. اخیرا کارشناسان به کم شدن فعالیت فعالیت نیمکره چپ مغز مبتلایان به اوتیسم پی میبرند، منطقه‌ای از مغز که برای برقراری ارتباط اهمیت خواهد داشت.

 

توافق و اجماع پژوهشگران درباره اوتیسم این هست که این اختلال تا حدی زیادی یک اختلال شناختی و اجتماعی هست که علل زیست شناختی متعددی داشته است و در زمانی بین لقاح و تولد ایجاد شده است اکثریت عمده‌ای از موارد اوتیسم علت طبی قابل تشخیص نخواهند داشت و فقط در ۱۰ – ۵ درصد موارد علت معینی را می‌توان تشخیص میدهد با این وجود به نظر می‌رسد کودکان اوتیسیتیک با ساختار بیولوژیک متفاوت به دنیا امده است. اما عوامل محیطی پیشروی و پیش آگهی بعدی این اختلال را متاثر خواهد ساخت.

 

نوشته علائم بیماری اوتيسم در کودکان و بزرگسالان اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.

 ارسال در حدود 7 ماه قبل  ادامه مطلب »