آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
دلیل اصلی اینکه نفخ می کنیم چیست

درمان سریع نفخ شکم

salamatmag 1 300x150 دلیل اصلی اینکه نفخ می کنیم چیست

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه دلیل اصلی اینکه نفخ می کنیم چیست می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

به مهمانی میروید  و حسابی از شما پذیرایی میشود. چند غذای مختلف را با هم میل کرده‌اید که ناگهان احساس بدی پیدا کرده اید. حس می‌کنید شکمتان متورم شده یا در اصطلاح نفخ کرده‌اید و بناچار باید مهمانی را سریع تر از موعد ترک بکنید. نفخ پدیده‌ای آشنا برای همه ما می باشد.

 

یعنی هر کدام از ما بارها آن را در زندگی تجربه کردیم. اما همیشه ماجرا به همین راحتی تمام نشده است. افرادی در اجتماع می باشند که به طور دائم نفخ دارند و از این دکتر به آن دکتر رفته اند و هیچ نتیجه ای هم نگرفته اند. براستی مشکل از کجا می باشد

 

نفخ شکم میشود با سیری زودرس، حالت تهوع، زیاد شدن صدای شکمی و دفع گاز همراه بوده. خوشبختانه در بیشتر قریب به اتفاق این موارد، این حالت نشانه ای از یک مشکل حاد و جدی نبوده و علت های ساده ای مانند پرخوری، مصرف حبوبات و غذاهای چرب، اضطراب و حتی بلع غیرارادی هوا میشود به نفخشکم بینجامند.

در این صورت، وقتی تعداد دفعات و شدت نفخ به طرز معناداری به زیادتر از حد معمول رسیده است، نباید

مشکلات جدی تر را از نظر دور بکنید.

روده همه ما در حالت عادی، حاوی ۲۰۰ میلی لیتر گاز هست و روزانه چیزی حدود ۶۰۰ میلی لیتر گاز از سیستم گوارش ما دفع شده است.

۵ گاز اصلی موجود در روده شامل نیتروژن، اکسیژن، دی اکسیدکربن، هیدروژن و متان می باشد.

عارضه نفخ معده از جمله مشکلات گوارشی آزاردهنده‌ای می باشد که عوامل گوناگون در بروز آن موثر هستند.

 

حتما برای شما هم پیش آمده است که دچار نفخ شدید برای اینکه هنگام نفخ کردن بتوانید درد خود را ارام کنید به پست راه هایی برای درمان نفخ و دل پیچه مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

افرادی که از عارضه نفخ معده رنج برده اند بیشتر از این وضعیت شکایت کرده اند که هوای زیادی داخل دستگاه گوارششان حبس شده یا فکر  می‌کنند توپ بسکتبال در شکم‌شان گیرافتاده یا این حس را داشته اند که قسمت میانی بدنشان مملو از آب شده هست. به هر حال نفخ معده برای هیچ‌کس تجربه خوشایندی نمی باشد.

متخصصان گوارش می گویند که مشکل نفخ معده به ندرت حاکی از وجود مشکل جدی در بدن هست و به طور معمول پس از گذشت چند ساعت برطرف خواهد شد.

 

salamatmag 2 300x150 دلیل اصلی اینکه نفخ می کنیم چیست

 

بعصی از عادات غلط و نادرست که عامل تشدید این مشکل می باشند به شرح زیر هست

 

– تند غذا خوردن: سرعت زندگی در عصر مدرن، افراد را مجبور کرده است تمام کارهای خود را شتابزده انجام بدهند. به هنگام غذا خوردن اکثرا مقداری هوای تولیدکننده گاز معده نیز بلعیده شده که همین امر باعث باد کردن معده می‌شود و هرچه سریعتر غذا خواهند خورد هوای بیشتری می‌بلعید. با این حال هوای محبوس شده در معده تنها علت بروز نفخ معده نبوده. وقتی که سریع غذا می‌خوریم، خوردنی‌ها به خوبی جویده نشده اند و این وضعیت باعث می‌شود قطعات بزرگتری از غذا به معده وارد بشوند و هضم آنها مدت زمان زیادتری طول می‌کشد و این وضعیت نیز به نوبه خود به نفخ معده کمک خواهد کرد.

 

عادت به خوردن نوشابه و نوشیدنی‌های صنعتی: خوردن نوشابه باعث می‌شود معده ورم کند چراکه حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی هست که قابل هضم نبوده و اگر نوشابه، گازدار هم باشد این وضعیت تشدید خواهد شد.

 

– مصرف زیاد نمک: به گفته کارشناسان حتی سالم‌ترین ساندویچ‌ها نیز حاوی سدیم می باشد و مصرف نمک زیاد می‌تواند عامل نفخ‌زا در معده بوده باشد. مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا توصیه کرده اند میزان نمک مصرفی باید کمتر ۲۳۰۰ میلی‌گرم باشد تا از نفخ ناشی از مصرف سدیم پرهیز شود.

 

– مصرف کلم خام: با وجود آنکه کلم حاوی ویتامین‌های ضروری برای بدن هست اما مقدار زیادی فیبر خوراکی در آن وجود داشته است و به همین علت تجزیه شدن آن به سختی انجام بشود و مصرف آن به صورت خام باعث ایجاد گاز در معده شده است.

 

salamatmag 3 300x225 دلیل اصلی اینکه نفخ می کنیم چیست

 

– مصرف بیش از حد خوراکی‌های بسته‌بندی: این مواد حاوی سدیم می باشند تا بتوان مدت زمان نگهداری آنها را افزایش بدهند و مصرف سدیم زیاد نیز به نوبه خود ایجادکننده نفخ در معده هست. به همین علت کارشناسان تغذیه توصیه کرده اند بهتر هست به جای مصرف خوراکی‌های فرآوری شده از خوراکی‌های طبیعی که حاوی میزان سدیم پایین هستند، مصرف کنید

 

امروزه با گسترش فست فود ها و رستوران های زیاد، و افزایش پدیده چاقی به علت کم تحرکی و زندگی ماشینی ، مشکلات نفخ کردن و سنگین شدن معده بعد از صرف غذا ، تبدیل به یکی از مشکلات افراد در جامعه ی ما میشود سابقا ، مردم تحرک بیشتری داشته اند و پس از مصرف غذا نیز فعالیت های روزمره سنگین تری کرده اند. اما امروزه با ماشینی شدن زندگی ، تحرک بشر نیز بسیار کمتر میشود ، که نفخ کردن هم می تواند یکی از علل کم تحرکی و چاقی بوده است . به همین منظور با یک متخصص گوارش به گفتگو نشسته ایم که شرح آن را در زیر است

 

وقتی شما در معده‌ی خود احساس پری و سفتی داشته اید، یعنی نفخ میکنید. این حالت معمولا بعد از افراط در خوردن غذا، بلعیدن هوای زیاد از راه دهان و مصرف غذاهای نفاخ بروز کرده اند. قسمتي از غذاهایی كه ما می‌خوریم در دستگاه گوارش هضم نشده اند و داخل روده باقي مانده اند. باکتری‌های روده‌ی بزرگ، اين مواد را تخمير کرده اند.

 

از تخمير اين مواد، گاز توليد شده است.گازهاي قسمت تحتاني دستگاه گوارش يا روده‌ها نيز ناشي از تاثير باکتری‌ها و ميكروب‌هاي روده روي بقاياي مواد غذايي می باشند. به عبارت دیگر اگر غذا مدت طولانی در دستگاه گوارش باقی مانده باشد و سریع هضم نشود، در روده تخمیر خواهد شد و تولید گاز خواهد کرد.

 

مصرف نوشیدنی‌های گازدار مثل ماء‌الشعير، تندتند غذاخوردن، جویدن آدامس و عفونت‌های روده‌ای از عوامل ایجاد نفخ می باشند.

فعالیت بدنی نیز در ایجاد نفخ تاثیر گذار هست برای همین افراد کم‌تحرک و افرادی که دچار بعضی بیماری‌های متابولیک یا اضافه وزن می باشند، بیشتر نفخ کرده اند. نفخ شکم اگر به شکل مداوم و طولانی هست، می‌تواند موجب ایجاد مشکلات دیگری مثل اختلال خواب، سردرد، کارکردهای مغز و آشفتگی‌های حرکت قلب شده است.

 

نوشته دلیل اصلی اینکه نفخ می کنیم چیست اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.

 ارسال در حدود 7 ماه قبل  ادامه مطلب »