آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
برنامه های احمقانه برای تابستان

به خودتون زنگ تفریح بدید

اشکان صبح بعد از اینکه مادرش چند بار او را صدا زده ، با دلخوری و به زحمت بیدار میشه . چند دقیقه ای را توی تختش می نشینه و به این فکر میکنه که شنبه را چطوری باید بگذرونه. به این فکر میکنه که تازه از دست درس و کلاس و امتحانات خردادماه راحت شده بود که دوباره باید کلاس بره. ساعت ۸ و نیم کلاس زبانش شروع میشه ساعت ۱۰ و نیم هم باید به کلاس کامپیوتر بره. بعد از ظهر هم که کلاس موسیقی داره و بعدش هم باید به آموزش شنا بره. با خودش میگه خدایا کی این بدبختی تموم میشه.

واقعیت اینه که  خیلی از بچه ها تابستونها از صبح تا شب کلاس میرن،  از کلاس های زبان  ، کامپیوتر، موسیقی و ریاضی و … تا کلاس های ورزشی و هنری. البته کلاس ها را خودشون انتخاب نکردن بلکه پدرو مادرهای مهربون این آش را براشون پختن.

بی پرده میگم که واقعا انصاف نیست، بچه ها، فصل تابستون را که حق مسلم شون  برای لذت بردن و تفریح کردنه، این طوری به سختی بگذرونن. اگر قرار باشه مثل  ۹ ماه  تحصیلی در فصل تابستان هم همون روند ادامه پیدا کنه  و بچه ها مجبور باشن که هر روز بیدار شده و به کلاس‌های مختلف آموزشی برن دیگه فصل تابستون و استراحت مفهوم پیدا نمی‌کنه و بچه ها نه تنها از این فصل لذتی نمی‌برند بلکه در یادگیری اونها برای فصل زمستان و درس خواندن هم مشکل به وجود میاد.

از طرف دیگه والدین واقعا نگران آینده فرزندشون هستن. از دید اونها بچه ها باید مهارتهایی یاد بگیرن که در آینده بدردشون بخوره و بقول معروف از  بقیه پیش بیافتن. اونها میگن اگه بچه ها از سنین پایین مثلا به کلاس زبان برن در آینده سود خواهند برد.

«مهناز کرباسی» کارشناس مسائل آموزشی در این باره توضیح می‌دهد و می‌گه: «در برنامه‌ریزی کلاس‌های تابستانی برای دانش‌آموزان، والدین باید نقش راهنمایی، نظارت و هدایت را ایفا کنند نه تصمیم گیرنده، چرا که بچه‌ها در طول سال تحصیلی با فشارها و اضطراب‌های فراوان درسی مواجه بوده‌اند و این فصل فرصت مناسبی برای استراحت و تجدید روحیه و توان آنها به حساب می‌آید.»
وی اضافه می‌کند: «کودکان و نوجوانان باید در تابستان فعالیت‌های درسی و آموزشی خود را تا حدی کاهش دهند و فراغت بیشتری به دست آورند تا به ورزش و فعالیت‌هایی که در طول سال می‌خواستند انجام دهند ولی فرصت آن را نداشتند بپردازند، به همین دلیل فشار وارد کردن بر بچه‌ها در این فصل واقعا کار خوبی نیست و ‌آنان را افسرده می‌سازد.»

خب در اینجا چند نکته را در این زمینه برای راهنمایی می آوریم:

  • ۱-انتخاب کلاس‌های تابستانی اگر درست انجام شود می‌تواند موجب رشد استعدادها و جهت‌دهی مثبت به توانایی‌های دانش‌آموزان شود.اما اگر با زور و اجبار باشد نتیجه عکس خواهند داد.
  • ۲-کلاس های ورزشی و هنری در اولویت باشد البته نوع ورزش و هنر متناسب با علاقه نوجوان باشه.
  • ۳-سعی کنید حداکثر ۲ یا سه روز در هفته را به کلاس های درسی بروید و بقیه زمان را متناسب به علاقه مندی خودتون به تفریحاتی که دوست دارید ، مثل دیدن فیلم، مطالعه، خواندن رمان و شبکه های اجتماعی و استراحت و … بگذرونید.
  • ۴-اگه شرکت توی کلاسی باعث ایجاد استرس و یا نگرانی در شما میشه، از رفتن به اون کلاس انصراف بدید.
  • ۵-در صورتیکه فکر می کنید هنوز برای ِآینده شغلی خودتون تصمیمی نگرفتید و به اصطلاح استعداد خودتون را پیدا نکردید، فصل تابستون فرصت خوبی است که خودتون را توی مهارت های مختلف و یا رشته های متفاوت بسنجید، مثلا می تونید تو یه دوره برنامه نویسی شرکت کنید و ببینید که آیا به این رشته علاقه دارید یا نه؟

 

 

 

 

 

 

T

 ارسال در حدود 2 هفته قبل  ادامه مطلب »