آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
با تغییر امواج مغزی بر ذهن خود مدیریت کنیم

مدیر سایت علمی, جالب, سیلیس, آموزشی ۱۳ ساعت قبل

می توان گفت امواج مغزی تغییرات ریتمیک فعالیت‌های الکتریکی دسته ای از نورون‌ها یا سلول‌های عصبی هستند.

هروقت  که حرکت ،فکر یا حس می‌کنیم یا چیزی را به یاد می‌آوریم، کار نورون‌ها شروع می شود. این عمل را پیام‌های الکتریکی کوچکی بعهده می گیرند که با سرعتی برابر ۱۵۶ کیلومتر در ساعت از نورونی به نورون دیگر جابجا می‌شوند. این پیام‌ها با انرژی الکتریکی گوناگونی از طریق یون‌هایی که روی غشای هر نورون قرار دارندبوجود می آیند.

هر سلول عصبی  ولتاژی دارد که این ولتاژ با شناور شدن یون‌ها داخل  یا بیرون سلول تغییر می‌کند. این تغییر با تحریکی از سمت یک سلول دیگر آغازمی‌شود و زمانیکه ولتاژ یک نورون به میزان معینی رسید، آپیام الکتریکی دیگری توسط آن سلول را ارسال می‌شود و فرایند تکرار می‌گردد.

وقتی که شماری  از نورون‌ها هم‌زمان پیام‌های الکتریکی می فرستند، تغییراتی به‌صورت موجی روی می دهد، بدین شکل که دسته ای  از نورون‌ها همگی هم‌زمان تحریک، خاموش و بار دیگر تحریک می‌گردند.

امواج مغزی بر مبنای فرکانس  به چند نوعتفکیک می‌شوند که هریک با نامی مشخص معنی می دهند.

 هر یک از این امواج وظیفه  کنترل و اثرگذاری بر قسمتی  از فعالیتهای ذهنی ، هیجانی و رفتاری انسان را بعهده دارند.

دانستن این تعاریف و البته امواج مغزی می تواند کمک شایانی باشد برای تبدیل شرایط اکنون افراد به شرایط و موقعیتهایی که برای نیل به اهدافشان نیاز دارند بطور مثال فرض کنید در شرایط اضطراب و نگرانی قرار دارید و لازم است تا برای یادگیری  و یا مثلا امتحان خود را اماه کنید اما اضطراب این مجال را به شما نمی دهد .در این حالت که مغز دارای امواج فعال بتا است شما می توانید با تغییر آن به موج آلفا  و یا اگر به تمرکز نیاز داریم به موج تتا شرایط جدیدی برای خود فراهم کنید.این تغییرات با گوش فرا دادن به صداهایی که باعث تغییر فرکانس امواج مغز می شوند میسر است و در آزمایشهای متعداین روش برای دست یافتن به شرایطی که نیازشان داریم ثمر بخش بوده است.سیلیس نیز در این مسیر علمی فایلهای صوتی را در اپلیکیشن خود بطور رایگان آماده کرده است که شما می توانید با گوش دادن آنها امواج مغزی خود را تغییر دهید.http://www.daneshjoooo.com/app

 

 

 

brainwaves۲

 

 

موج دلتا: این موج  کمترین محدوده فرکانس در قیاس با سایر امواج مغزی را دارا است .  موج دلتا در شرایط خواب و ناهشیاری بیشتر دیده می‌شود. موج دلتا در کودکان زیر شش ماه موج غالبا فعال است که انتظار می‌رود در وضعیت طبیعی با بالا رفتن سن از دامنه این موج کم شود.

موج تتا: موج تتا نقش مهمی در خلاقیت ، تمرکز درونی ، درک شهودی و حسی و حافظه  دارد. در افرادی که به اختلال بیش فعالی- کم‌توجهی مبتلا هستند بالا رفتن  غیرطبیعی دامنه موج تتا باعث واکنش کند و ناتوانی در یادگیری می‌گردد.

موج آلفا: این موج در موقعیت  هوشیاری، آمادگی ذهنی، آرامش درونی، تفکر عمیق و همچنین به هنگام بسته بودن چشم‌ها دیده می‌شود. در افراد مبتلا به اختلاب بیش فعالی – بی توجهی ، اختلال در یادگیری ، افسردگی ،آسیب‌های مغزی خاص و همچنین در صورت مصرف مواد روان‌گردان و الکل، موج آلفای قطعه پیشانی مغز دارای  دامنه بزرگ‌تری است اما  در افرادی که به اختلالات اضطرابی و بی‌خوابی مبتلا هستند، موج آلفا در قسمت پس‌سری دارای افزایش دامنه خواهد بود.

موج بتا: این نوع از امواج مغزی  در فرایند حافظه، توجه و تمرکز، حفظ توجه ، اندیشیدن و حل مسئله اثر چشمگیری دارد. بالا رفتن  دامنه بتا در اختلال های اضطرابی، وسواس، اختلالات خواب و دندان قروچه مشاهده می‌شود.

موج بتای بالا: افزایش دامنه  موج  بتا در موقعیتهایی همچون گوش‌ به‌ زنگ بودن شدید،پردازش شناختی سریع، تفکر مستمر، وسواس و زودرنجی مشاهده می‌گردد.

موج گاما: این موج که گاما نامیده می شود بیشترین فرکانس را در قیاس  با دیگر امواج مغزی دارد و بالا رفتن دامنه آن برای  یادگیری  مسائل پیچیده و چندوجهی ضرورت دارد.

 

لطفا امتیاز بدهید

بدون برچسب

۷ بازدید کل ، ۱ امروز

  

 ارسال در حدود 6 ماه قبل  ادامه مطلب »